Úsporné lampy CFL

ÚSPORNÉ LAMPY a takzvané PROPAGÁTORY  jsou díky svým parametrům vhodné zejména k nakličování semen, růstu mladých rostlin a pěstování nenáročných plodin jako jsou bylinky.
Tento typ osvětlení se vyznačuje minimálním vyzařováním tepla a alespoň zdánlivě nižší spotřebou energie.

#showMore#

Díky tvorbě minimálního odpadního tepla lze zdroj světla umístit velice blízko k rostlinám, aniž by bylo zásadně ovlivněno VPD (index poměru teploty a vlhkosti), což zaručuje dobré kořenění a stavbu pevnějších stonků. Zároveň se není třeba obávat přesvcení (tvorba hermafroditů), či dokonce spálení květin.

Mezi hlavní neduhy patří malá svítivost při stejné spotřebě jako HPS a MH výbojky. Například 250W úsporné lampy disponují světelným tokem kolem 9000lm, což je 3x méně než jejich konkurence v podobě HPS a MH výbojek. Dalším problémem může být jejich kratší životnost a nižší spolehlivost.
CFL výbojky nesnáší dobře vysokou vlhkost a jsou velice křehké. Proto hrozí častěji poškození při manipulaci nebo transportu a díky integrovanému předřadníku, v případě jakéhokoli nezáručního problému, končí okamžitě v koši. Z toho logicky vychází, že úspora za nákup a provoz CFL výbojky je relativní a že i při jednorázové vyšší investici za kvalitní předřadník + MH / HPS výbojku mohou být provozní náklady u CFL v čase mnohem vyšší.

I přes tyto neduhy ale bývají CFL lampy a propagátory nepostradatelným partnerem každého zkušeného pěstitele.

VPD