Ventilátory

Bez kvalitní vzduchotechniky se neobejde žádný growbox, skleník, dílna, kancelář, lakovna, koupelna, WC, kuchyně nebo restaurace.
Výběr vzduchotechniky se samozřejmě váže na specifické podmínky dané prostorem a podmínkami, které je potřeba kontrolovat.

Co je důležité vědět při výběru ventilátoru:

AXIÁLNÍ VENTILÁTORY - (TT, VKO, TD MIXVENT, TD SILENT, RAM)
RADIÁLNÍ VENTILÁTORY - (CAN FAN - RUCK, PRIMAKLIMA, VK, VKMZ, KSA, TORIN)

Říkáte si jaký je rozdíl mezi ventilátorem radiálním a axiálním.
Ve většině případů si zákazníci vybírají dle ceny, "aby byl ventilátor co nejlevnější a na výkonu zas až tak nezáleží, stačí, jen aby trochu odsával". V první řadě je potřeba si uvědomit, na co bude daný ventilátor použitý. Ve většině případů se jedná buď o growbox, kuchyň, WC, nebo koupelnu.
Při výběru ventilátoru je třeba vědět, přes jak dlouhé potrubí bude ventilátor odsávat, jestli bude potrubí rovné, nebo bude mít ohyby.
Tady spousta zákazníků dělá chybu.
V případě rovného potrubí o délce kolem 1-10m, bez zátěže (uhlíkový filtr) a bez mechanických částic v potrubí (úlomky aktivního uhlí) postačí AXIÁLNÍ VENTILÁTOR (ventilátory TT, VKO, TD mixvent, TD silent, RAM, NTS)

AXIÁLNÍ VENTILÁTOR: má oběžné kolo, které se podobá vrtuli u letadla. Mívá tři a více lopatek, které jsou uloženy na náboji a směr proudění vzduchu je v ose ventilátoru (v ose ventilátoru nasává a v ose vyfukuje). Čím větší je tlak v potrubí (tlak se zvyšuje odporem vzduchu v potrubí, např. ohyby, zatáčky, mřížky, klapky, stěny potrubí, uhlíkové filtry) tím menší je výkon ventilátoru. Axiální ventilátory jako je ventilátor TT, VKO doporučujeme používat maximálně na přítah vzduchu na co nejkratším potrubí, s co nejméně ohyby a v žádnem případě nepřipojovat na uhlíkový filtr.

Např. běžný axiální ventilátor (TT125) o průměru 125 mm s výkonem 280 m3/h.
Při 0 Pa tlaku je výkon 280 m3/h, v případě, že potrubí bude mít jeden 90° ohyb, zvýší se tlak na 10 Pa a výkon se sníží na cca 200 m3/h. Při zvýšení tlaku na 20 Pa tedy o 10 Pa je výkon pouhých 70 m3/h a při 30 Pa je výkon ventilátoru 0 m3/h. Jinými slovy - ventilátor na oko a poslech běží, ale nic neodsává, pouze „žere“ elektrický proud při kterém se zahřívá motor ventilátoru a hrozí spálení vinutí motoru (nezáruční událost). Další nezáruční událostí u axiálního ventilátoru je rozpojení teplotní pojistky vlivem nedokonaleho chlazení (vzniká při připojení uhlíkového filtru, při výskytu mechanických částí v potrubí a při více ohybech v potrubí)

Na rozdíl od axiálního ventilátoru má radiální ventilátor více lopatek, které jsou umístěny po obvodě oběžného kola a sání vzduchu probíhá v ose ventilátoru, výfuk pak kolmo na osu.
Příklad radiálního ventilátoru (PRIMAKLIMA 125) o průměru 125 mm s výkonem 420 m3/h.
Při 0 Pa tlaku je výkon 420 m3/h, v případě, že potrubí bude mít několik 90° ohybů a bude připojený na uhlíkový filtr se zvýší se tlak z 0 Pa na 50 Pa, což odpovídá snížení výkonu na cca 380 m3/h. V případě, že by tlak v potrubí ( 10m délka trasy, uhlíkový filtr, několik 90° ohybů) byl kolem 100 Pa je stále výkon ventilátoru cca 300 m3/h.

RADIÁLNÍ VENTILÁTOR:
Maximální délka odtahu se u těchto ventilátorů pohybuje od 13 m do 36 m.
Tyto ventilátory jsou konstruovány na odtah přes zátěž (uhlíkový filtr), a dlouhé potrubí, dobře snáší mechanické části v potrubí (úlomky aktivního uhlí)
Mají nízkou tlakovou - výkonovou ztrátu. Jsou tedy ideálním ventilátorem v growboxech.

Doporučený počet výměn vzduchu za HODINU v jednotlivých provozech

Určení požadovaného sacího výkonu. Vypočítejte objem místnosti (délka × šířka × výška) - v growboxech je potřeba dále přihlédnout ke skutečnosti, že není potřeba jen výměna vzduchu, ale hlavně odsávání extremních teplot a vlhkosti.

growbox 30 - 50x / h
toalety 7 - 14x / h
koupelny 4 - 7x / h
ložnice 2 - 4x / h
kuchyně 7 - 11x /h
kanceláře 3 - 6x / h
společenské prostory 5 - 8x / h
bary 14 - 22x / h
garáže 3 - 8x / h
prodejny 6 – 9x /h

V growboxech obecně platí že je potřeba odsávat 400m3/h na 600W výkonu osvětlení (toto pravidlo je závislé na teplotě přitahovaného vzduchu). Tento sací výkon je potřeba paradoxne navýšit, čím menší prostor a vyšší Wattáž, tím silnější odtah je potřeba (malý prostor se rychleji vyhřeje než velký)

Hlučnost:
Hlučnost je jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru ventilátorů. Kdo by také chtěl rušit zákazníky ve svěm obchodě, restauraci, případně sousedy u sebe doma.

Hlučnost lze z části vyřešit odhlučneným ventilátorem z výroby (RUCK ISO-MAX, ISO-TX, TD SILENT, KSA) případně TLUMIČI HLUKU.
Použití odhlučněného ventilátoru spolu s 2ks tlumičů hluku zajistí totální odhlučnění Vaší ventilační jednotky.

Doporučené ventilátory:
Nejlepším poměrem cena / kvalita jsou jednoznačne ventilátory PRIMAKLIMA, RUCK CAN-FAN
Co se týče kvality nemusíte se bát ani ventilátorů TD, RAM, TORIN, KSA

 

 
249
41999124941999
Značky
 
 
 

Stránka 1 z 4 - 274 položek celkem

Další produkty

Stránka 1 z 4 - 274 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.